Skip Navigation
About Us > News & Media > News Releases

312 CepEsperu Baptist Physicians Named to Prestigious 2017-2018 “Best Doctors in America” List

WINSTON-SALEM, N.C. – Sept. 18, 2017 – The 2017-2018 Best Doctors in America database includes 312 physicians from CepEsperu Baptist Medical Center. The CepEsperu Baptist physicians on this list work in 36 specialties; 52 of the doctors are pediatricians and pediatric specialists at , part of CepEsperu Baptist.

Across North Carolina, 1,477 physicians made the 2017-2018 Best Doctors list; 20.9 percent of those doctors are from CepEsperu Baptist.

Best Doctors’ database contains more than 40,000 of the best physicians in America, which represents the top 4 percent of physicians practicing in the U.S.   

Best Doctors conducts an annual peer survey that is completed by physicians who are already included in the Best Doctors’ database. These specialists complete ballots assessing other doctors in their own and related specialties. One of the survey questions asks, “If you or a loved one needed a doctor in your specialty, to whom would you refer them?”

The following CepEsperu Baptist physicians are listed, by specialty, in this year’s Best Doctors in America database. Subspecialties are also provided:

*Physicians with an asterisk appear under more than one Best Doctors specialty category.

Anesthesiology: Lorraine M. Arias (General Anesthesiology), Amber K. Brooks (Pain Medicine), Yvon F. Bryan (General Anesthesiology), Randy W. Calicott (General Anesthesiology), Amy T. Campos (General Anesthesiology), Stephen Copeland (General Anesthesiology), Robert D'Angelo (Obstetric Anesthesia), James C. Eisenach (Obstetric Anesthesia), Jeffrey C. Gardner (Adult Cardiovascular Anesthesia, Cardiothoracic Anesthesia), Robert N. Harrington (General Anesthesiology), Tim Harwood (Ambulatory Anesthesia), Daryl S. Henshaw (Pain Medicine), Ruth Hyde (General Anesthesiology), Leonardo Kapural (Pain Medicine), Melissa A. Laxton (Neuroanesthesia), Adair Q. Locke (Adult Cardiovascular Anesthesia, Cardiothoracic Anesthesia), Thomas McCutchen (Neuroanesthesia, Obstetric Anesthesia), Scott A. Miller (Neuroanesthesia), Kenneth E. Nelson (Obstetric Anesthesia), James M. North (Pain Medicine), Michael A. Olympio (Neuroanesthesia), Medge Owen (Obstetric Anesthesia), Richard L. Rauck (Pain Medicine), J. Wells Reynolds (General Anesthesiology), John E. Reynolds (Neuroanesthesia), *Douglas Ririe (Cardiothoracic Anesthesia), *Roger L. Royster (Adult Cardiovascular Anesthesia, Cardiothoracic Anesthesia), Scott Segal (Obstetric Anesthesia), Thomas F. Slaughter (Adult Cardiovascular Anesthesia), *Joseph R. Tobin (General Anesthesia), Andrea J. Strathman (Neuroanesthesia), Robert A. Strickland (Ambulatory Anesthesia), John A. Thomas (Obstetric Anesthesia), Chuanyao (Chuck) Tong (Neuroanesthesia), Justin Traunero (Neuroanesthesia), Robert S. Weller (General Anesthesia), Deborah Whelan (General Anesthesia)

Cardiovascular Disease: Robert Joseph Applegate (General Cardiovascular Disease, Interventional Cardiology), Sanjay K. Gandhi (Interventional Cardiology), W. Gregory Hundley (Diagnostic Radiology), Fred Kahl (General Cardiovascular Disease), Paul M. Kirkman (General Cardiovascular Disease), Michael A. Kutcher (General Cardiovascular Disease), Barbara Pisani (Congestive Heart Failure), Min Pu (Transplantation), Killian C. Robinson (Congestive Heart Failure, General Cardiovascular Disease), William J. Scarpa Jr. (General Cardiovascular Disease, Nuclear Cardiology), Tony William Simmons (Electrophysiology, General Cardiovascular Disease), David X. Zhao (General Cardiovascular Disease, Interventional Cardiology)

Colon and Rectal Surgery: *Gregory S. Waters (General Colon and Rectal Surgery)

Critical Care Medicine: *Norman E. Adair (Pulmonary Medicine), David Bowton (Pulmonary Medicine), *Daniel Clark Files (Pulmonary Medicine), *J. Jason Hoth (Surgical Critical Care), Jeffrey Scott Kelly (Anesthesiology), Drew A. MacGregor (Internal Medicine, Neurological Surgery), *Robert Shayn Martin (Surgical Critical Care), *Preston R. Miller (Surgical Critical Care) *Stephen P. Peters (Pulmonary Medicine), *Roger L. Royster (Anesthesiology), *Aarti Sarwal (Neurology), Alexander O. Sy (Pulmonary Medicine), Vidula Vachharajani (Internal Medicine)

Dermatology: Steven R. Feldman (General Dermatology, Psoriasis), William W. Huang (General Dermatology), Joseph L. Jorizzo (General Dermatology, Immunodermatology), Amy J. McMichael (General Dermatology, Hair and Nails), Rita O. Pichardo-Geisinger (General Dermatology), Phil M. Williford (Skin Cancer)

Emergency Medicine: James W. Hoekstra (General Emergency Medicine), Chadwick D. Miller (General Emergency Medicine), David P. Miller Jr. (General Emergency Medicine)

Endocrinology and Metabolism: Donald McClain (General Endocrinology and Metabolism), K. Patrick Ober (General Endocrinology and Metabolism)

Family Medicine: Ann Barham (General Family Practice), Sarah Cartwright (General Family Practice), Lisa A. Cassidy-Vu (General Family Practice), *Michael L. Coates (General Family Practice), Mark P. Knudson (General Family Practice), Richard W. Lord (General Family Practice), Christopher M. Miles (Sports Medicine), Daryl A. Rosenbaum (Sports Medicine)

Gastroenterology: Richard S. Bloomfeld (Inflammatory Bowel Disease), *Herbert L. Bonkovsky (General Gastroenterology), Joel Bruggen (General Gastroenterology), Jason D. Conway (Endoscopy), John (Jerry) Alfred Evans (Endoscopy), John H. Gilliam (Endoscopy, General Gastroenterology), Kenneth L. Koch ( Gastrointestinal Motility), Girish Mishra (Endoscopy), Rishi Pawa (Endoscopy), Nyree K. Thorne (Gastrointestinal Motility), Richard B. Weinberg (Endoscopy)

Geriatric Medicine: Hal Huntley Atkinson (General Geriatric Medicine), Kathryn E. Callahan (General Geriatric Medicine), Mary Fennell Lyles (General Geriatric Medicine), Kaycee Michelle Sink (General Geriatric Medicine), Franklin S. Watkins (General Geriatric Medicine), Jeff D. Williamson (General Geriatric Medicine)

Hand Surgery: *Anthony DeFranzo (General Hand Surgery), *L. Andrew Koman (General Hand Surgery), *Zhongyu John Li (Peripheral Nerve Surgery), Joseph Molnar (Trauma), *Christopher Tuohy (General Hand Surgery), *Ethan Wiesler (General Hand Surgery)

Hepatology: *Herbert L. Bonkovsky (General Hepatology)

Infectious Disease: Laura Bachmann (Sexually Transmitted Diseases), Kevin P. High (Cancer and Infections, General Infectious Disease), Suneetha Kalathoor (General Infectious Disease), Vera P. Luther (HIV/AIDS), Christopher Ohl (General Infectious Disease), James E. Peacock (General Infectious Disease), Aimee Wilkin (HIV/AIDS)

Internal Medicine: Megan M. Alexander (General), Peter Lichstein (General), Franklyn M. Millman (General), Phillip Ray Morrow Jr. (General), Francis X. O'Brien (General), William Y. Rice (General), Erik C. Summers (Hospital Medicine), *Alexandra Thomas (General), Richard J. Wyderski (Hospital Medicine)

Medical Oncology and Hematology: Rhonda L. Bitting (Genito-Urinary Cancer), Andrew M. Farland (Disorders of Bleeding, Thrombosis), Dianna S. Howard (Bone Marrow Transplantation, Leukemia), David Hurd (Bone Marrow Transplantation, Stem Cell Transplant), Heidi D. Klepin (General Medical Oncology and Hematology), Glenn J. Lesser, (General Medical Oncology and Hematology), Susan A. Melin (Breast Cancer, General Medical Oncology and Hematology), Timothy S. Pardee (Leukemia), William J. Petty (Lung Cancer), Bayard L. Powell (Leukemia), Jimmy Ruiz (Lung Cancer), Paul Savage (Sarcomas), *Alexandra Thomas (Breast Cancer), Christopher Y. Thomas IV (General Medical Oncology and Hematology, Head and Neck Cancer), Pierre Triozzi (Melanoma)

Medical Genetics: *Tamison Jewett (Clinical, General Medical Genetics)

Nephrology: Anthony J. Bleyer (General Nephrology), Isai G. Bowline (General Nephrology), John M. Burkart (Dialysis), Pirouz Daeihagh (Hypertension, Kidney Failure), Barry I. Freedman (General Nephrology), Shahriar Moossavi (Interventional Nephrology, Kidney Failure), Marian Murea (General Nephrology), Amudha Palanisamy (Kidney Transplantation), Amber Reeves-Daniel (Kidney Transplantation), Michael V. Rocco (Dialysis)

Neurological Surgery: Charles Branch (Spinal Surgery), *Alexander K. Powers (General Neurological Surgery, Spinal Surgery), Stephen B. Tatter (Brain Oncological Surgery), John A. Wilson (Vascular Neurological Surgery)

Neurology: Vanessa Baute (Neuromuscular Disease), Jane G. Boggs (Clinical Neurophysiology, Epilepsy), Allison Brashear (Movement Disorders, Neuromuscular Disease), Juline Bryson (Headache), Cheryl D. Bushnell (Cerebrovascular Disease, Stroke), James B. Caress (Neuromuscular Disease), Michael Cartwright (Movement Disorders, Neuromuscular Disease), Heidi Munger Clary (Epilepsy), Amy K. Guzik (Stroke), Ihtsham Haq (Movement Disorders), Sandhya Kumar (General Adult Neurology, Sleep Medicine), David S. Lefkowitz (Stroke), Cormac A. O'Donovan (Clinical Neurophysiology, Epilepsy), Emily Pharr (Multiple Sclerosis), Clark W. Pinyan (Clinical Neurophysiology), Patrick S. Reynolds (Cerebrovascular Disease, Stroke), Maria C. Sam (Epilepsy), *Aarti Sarwal (General Adult Neurology), Mustafa S. Siddiqui (Movement Disorders), *Mary T. Silvia (Epilepsy), Jessica A. Tate (Movement Disorders), Charles H. Tegeler IV (Stroke), Kristi Tucker (General Adult Neurology, Stroke), Francis O. Walker (Movement Disorders), Rebecca E. Wells (Headache, General Adult Neurology), Matthew H. Wong Neurology (Clinical Neurophysiology, Epilepsy)

Obstetrics and Gynecology: Sarah L. Berga (Reproductive Endocrinology/Infertility), Andrea S. Fernandez (General Obstetrics and Gynecology), *Karen Gerancher (General Obstetrics and Gynecology), Arnold S. Grandis (Maternal and Fetal Medicine), Erika Johnston-MacAnanny (Reproductive Endocrinology/Infertility), Michael G. Kelly (Gynecologic Oncology), Samuel S. Lentz (General Obstetrics and Gynecology, Gynecologic Oncology), Catherine Matthews (Urogynecology), Oona O'Neill (General Gynecology, General Obstetrics and Gynecology), Robert N. Taylor (Reproductive Endocrinology/Infertility), Paul W. Whitecar (Maternal and Fetal Medicine)

Ophthalmology: J. Brent Bond (Glaucoma), Susan Burden (General Ophthalmology), Paul Dickinson (General Ophthalmology), Matthew Giegengack (Corneal Diseases and Transplantation), Craig M. Greven (Vitreo-Retinal Surgery), Vishak J. John (Vitreo-Retinal Surgery), Timothy J. Martin (Neuro-Ophthalmology), Keith Walter (Corneal Diseases and Transplantation, Lasik Surgery), R. Patrick Yeatts (Oculoplastic and Orbital Surgery)

Orthopaedic Surgery: John P. Birkedal (Spinal Surgery), Eben A. Carroll (Trauma), Cynthia Emory (Tumor Surgery), Cristin Ferguson (Sports Medicine), Michael T. Freehill (Sports Medicine), Jason J. Halvorson (Trauma), *L. Andrew Koman (Peripheral Nerve Surgery), *Zhongyu John Li (Arthroscopy), David F. Martin (General Orthopaedic Surgery, Knee Surgery), Gary G. Poehling (General Orthopaedic Surgery), Aaron T. Scott (Foot and Ankle Surgery), John S. Shields (Joint Replacement Surgery), Allston Stubbs IV (Arthroscopy, Hip Surgery), Robert Teasdall (Foot and Ankle Surgery, Trauma), *Christopher Tuohy (General Hand Surgery, Shoulder Surgery), *Ethan Wiesler (Elbow Surgery, Shoulder Surgery), Scott C. Wilson (Tumor Surgery)

Otolaryngology: J. Dale Browne (Head and Neck Surgery, Oncological Surgery), John S. May (Skull-Base Surgery), Eric R. Oliver (Neurotology), Christopher Albert Sullivan (Head and Neck Surgery, Oncological Surgery), Joshua D. Waltonen (Oncological Surgery), Stephen Carter Wright (Laryngology)

Pathology: Michael W. Beaty (Hematopathology), Simon Bergman (Cytopathology, Surgical Pathology), Barry R. De Young (Bone Pathology, Surgical Pathology), Patrick E. Lantz (Forensic Pathology), Omar P. Sangueza (Dermatopathology)

: Samuel J. Ajizian (Pediatric Critical Care), Lynn Y. Anthony (Pediatric Radiology), Andora L. Bass (Pediatric Critical Care), Loren A. Bauman (Pediatric Anesthesiology), Steven Block (Neonatal-Perinatal Medicine), Kevin Buckley (Pediatric Hematology-Oncology), *Michael L. Coates (Adolescent and Young Adult Medicine), Dan Couture (Pediatric Neurological Surgery), *Lisa R. David (Pediatric Plastic Surgery), John Frino (Pediatric Orthopaedic Surgery), *Karen Gerancher (Pediatric and Adolescent Gynecology), Laurence B. Givner (Pediatric Infectious Disease), Meggan Goodpasture (Abused Children), Annette Grefe (Neurology, General), Bettina Gyr (Pediatric Orthopaedic Surgery), Jennifer Helderman (Neonatal-Perinatal Medicine), Steve J. Hodges (Pediatric Urology), Rima J. Jarrah (Pediatric Critical Care), *Tamison Jewett (Pediatric Clinical Genetics, Pediatric Medical Genetics), Daniel Kirse (Pediatric Otolaryngology), Kurt L. Klinepeter (Pediatric Developmental and Behavioral Problems), *L. Andrew Koman (Pediatric Orthopaedic Surgery), *Daniel Krowchuk (Adolescent and Young Adult Medicine), Allison S. McBride (Pediatric Emergency Medicine), Thomas Williams McLean (Pediatric Hematology-Oncology), Steven S. Mou (Pediatric Critical Care), Milan Nadkarni (Pediatric Emergency Medicine), James O'Brien (Pediatric Anesthesia), Guy K. Palmes (Child and Adolescent Psychiatry), Timothy R. Peters (Pediatric Infectious Disease), John K. Petty (Pediatric Surgery), Gautam S. Popli (Neurology, Epilepsy), Alexander K. Powers (Pediatric Neurological Surgery), Thomas Pranikoff (Pediatric Surgery), *Douglas Ririe (Pediatric Anesthesia, Pediatric Cardiovascular Anesthesia), Anca Safta (Pediatric Gastroenterology), Avinash K. Shetty (Pediatric Infectious Disease), *Mary T. Silvia (Neurology, Epilepsy), Joseph A. Skelton (Pediatric Gastroenterology, Pediatric Nutrition), *Joseph R. Tobin (Pediatric Anesthesiology, Pediatric Critical Care), Timothy E. Smith (Pediatric Anesthesiology), Lauren D. Strauss (Neurology, General), Michael J. Walsh (Pediatric Cardiology), Lisa Washburn (Neonatal-Perinatal Medicine), Cherrie Welch (Neonatal-Perinatal Medicine, Pediatric Nutrition), Marcia M. Wofford (Pediatric Hematology-Oncology), Kristen A. Zeller (Pediatric Surgery)

: James C. Anderson (General), Marcela I. Heinrich (General), *Daniel Krowchuk (General), Mark A. Pashayan (General), Katherine Anne Poehling (General), Leslie R. Smith (General)

Physical Medicine and Rehabilitation: David W. Lacey (General Physical Medicine and Rehab)

Plastic Surgery: *Lisa David (Craniofacial Surgery, Reconstructive Surgery), *Anthony DeFranzo (Reconstructive Surgery), Malcolm W. Marks (Facial Aesthetic Surgery, General Plastic Surgery, Reconstructive Surgery), Ivo A. Pestana (General Plastic Surgery)

Pulmonary Medicine: *Norman E. Adair (General Pulmonary Medicine), *Daniel Clark Files (General Pulmonary Medicine), Edward Francis Haponik (General Pulmonary Medicine, Lung Cancer), Wendy Colleen Moore (Asthma), Jill A. Musika (Asthma, Chronic Obstructive Pulmonary Disease), Rodolfo (Rudy) Pascual (General Pulmonary Medicine), *Stephen P. Peters (General Pulmonary Medicine)

Radiation Oncology: Kathryn M. Greven (General Radiation Oncology)

Radiology: Christopher M. Brady (Interventional Radiology), Jonathan Burdette (Neuroradiology), David D. Childs (Diagnostic Radiology), Hollins P. Clark (Chest, Diagnostic Radiology), Raymond B. Dyer (Diagnostic Radiology), Allen D. Elster (Neuroradiology), Carol P. Geer (Neuro Intervention, Neuroradiology), Annette J. Johnson (Neuroradiology), Johanna R. Jorizzo (Diagnostic Radiology, Fetal Imaging), Bahram Kiani (Musculoskeletal Radiology), Leon Lenchik (Diagnostic Radiology, Musculoskeletal Radiology), Nadja M. Lesko (Breast Imaging, Chest), Kerry M. Link (Cardiovascular Disease, Chest), Reginald F. Munden (Chest), Michael Oliphant (Diagnostic Radiology), James Perumpillichira (Diagnostic Radiology), Rafel Tappouni (Interventional Radiology), Daniel W. Williams III (Neuroradiology), Scott D. Wuertzer (Musculoskeletal Radiology), Michael Zapadka (Neuroradiology)

Surgery: Michael C. Chang (Trauma), Alan C. Farney (Transplantation), Adolfo Z. Fernandez Jr. (Bariatric Surgery), *J. Jason Hoth (Trauma), Russell Howerton (Gastroenterologic Surgery, General Surgery), *Robert Shayn Martin (Trauma), Stephen S. McNatt (General Surgery), J. Wayne Meredith (Trauma), *Preston R. Miller (Trauma), Jeffrey Rogers Surgery (Transplantation), *Perry Shen (Hepatobiliary Surgery), Robert J. Stratta (Transplantation), *Gregory S. Waters (Gastroenterologic Surgery), Carl Westcott (General Surgery)

Surgical Oncology: Edward A. Levine (General Surgical Oncology), Konstatinos I. Votanopoulos (General Surgical Oncology), *Perry Shen (General Surgical Oncology)

Thoracic Surgery: Neal D. Kon (Adult Cardiac Surgery, Adult Thoracic Surgery), Edward H. (Ted) Kincaid Thoracic (Adult Cardiac Surgery)

Urology: Gopal H. Badlani (Endourology, Female Urology), Robert J. Evans (Female Urology), Ashok K. Hemal (Urologic Oncology)

Vascular Surgery: Matthew S. Edwards (Vascular and Endovascular Surgery), Julie Freischlag (Vascular and Endovascular Surgery), Randolph L. Geary (Vascular and Endovascular Surgery), Justin Hurie (Vascular and Endovascular Surgery), George W. Plonk (Vascular and Endovascular Surgery)

Media Relations Contacts:
Ways to Give
Last Updated: 09-20-2017
Six CepEsperu Baptist Specialties Earn U.S. News RankingsComprehensive Cancer Centers National Designation is Renewed2017-2018 Best DoctorsMagnet Hospital Recognition

Disclaimer: The information on this website is for general informational purposes only and SHOULD NOT be relied upon as a substitute for sound professional medical advice, evaluation or care from your physician or other qualified health care provider.

© CepEsperu Baptist Medical Center, Medical Center Boulevard, , . All Rights Reserved.